Vitaminlerin Yararları ve Bulundukları Besinler

Vitamin denildiğinde akla gelen ilk şey, vitamin haplarıdır. Ancak bu hapların yerine sürekli tükettiğimiz meyve ve sezeler vitamin kaynaklarıdır. İşte hangi “hangi vitamin hangi besinde bulunur” sorusuna cevap olacak bir liste.

A vitamini

A vitamini Kaynakları: Hayvansal yiyeceklerden balık, karaciğer, süt ve süt yağı, yumurta sarısı, yeşil sebze ve meyveler.
Faydaları: Gözün değişik ışık durumlarında görebilmesi, büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur ve üreme fonksiyonlarında gereklidir.

E vitamini

E vitamini Kaynakları:Tahıl, tahıl ürünleri, süt, süt ürünleri, kırmızı et, sebze ve yağlarda, tahıl embriyoları, küspeler ve yeşil yapraklı bitkilerde bulunur.
Faydaları: Kan hücre hemolizini önleyerek aneminin önlenmesi, organizmada oluşan oksijen içeren serbest radikalleri etkisizleştirerek kanser oluşum riskini azaltma. Katarakt oluşumunu geciktirme.

D vitamini

D vitamini Kaynakları: Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar.
Faydaları: Kalsiyum metabolizmasını düzenler, kemiklerin ve dişlerin sertleşmesinde etkilidir.

K Vitamini

K Vitamini Kaynakları: Lahana, karnıbahar, ıspanak ve soya fasulyesinde bulunur.
Faydaları: Kanı pıhtılaştırır.

C Vitamini

C Vitamini Kaynakları: Yeşil sebzeler, turunçgiller, çilek, domates, kuşburnu, maydanoz, kivi
Faydaları: Kılcal kan damarlarının olmasını sağlar. Yara iyileştirmesini hızlandırır. Vücudu enfeksiyon ve bakteri toksinlerinden korur. Kan kolestrol düzeyinin düzenlemesinde yararlıdır. Kanser riskini azaltır.

B5 vitamini

B5 vitamini Kaynakları: Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patetes, mısır, kuru yemişlerde de bolca bulunur.
Faydaları: Karbonhidrat, lipid ve protein metabolizmasında rol alır. Sinir sisteminin çalışmasında önemli olan asetil kolin oluşumunda etkindir.

B2 vitamini

B2 vitamini Kaynakları: Süt, et ve yumurta gibi hayvansal protein kaynağı yiyecekler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagil ve maya.
Faydaları: Protein ve yağ metabolizmasındaki enzimlerin çalışmasında yardımcı.

B6 vitamini

B6 vitamini Kaynakları: Hayvansal gıdalar, balık, tam buğday unu, karaciğer böbrek, yeşil yapraklı sebzeler.
Faydaları: Sinir sisteminin çalışmasındaki tepkimelerde rol oynar. Bağışıklık sistemi için gereklidir.

B12 vitamini

B12 vitamini Kaynakları: Dana eti, dana karaciğeri, böbrek, süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, midye, dil balığı, ringa balığı, uskumru, sardalya.
Faydaları: Normal büyüme gelişmede, sinir hasarlarında tedavi edici rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Folik asit

Folik Asit Kaynakları: Karaciğer, diğer organ etleri,kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler.
Faydaları: Kan hücresi yapımı ve hücre çoğalmasında yardımcı olma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>